Cisco Compatible 10GBASE-LR/LW SFP+ 1310nm 10km DOM Duplex LC/UPC SMF Optical Transceiver Module
105.00 AED
SKU
SFP-10G-LR-X
Category Transceivers
- Sold By : Cloudshare Tech
- Delivery Within 7 Working Days
| Brands | Cisco |
|---|---|
| Warranty | 6 Month |
| Condition | New Retail |
| Media Type: | Single-Mode Fiber (SMF) |
|---|---|
| TX Wavelength: | 1310 nm. |
| RX Wavelength: | 1310 nm. |
| Minimum Optical Budget: | 6 dB |
| Maximum Distance: | 10km |
| Supported Data Rate: | 1.25-10.31 Gbps |
| DDM/DOM: | Support |
| Temperature Range: | Industrial -45°C – +85°C |
| Connectors: | Double LC |
| Tx Wavelength Bandwidth: | 100 nm (1260-1360 nm) |
| Rx Wavelength Bandwidth: | 100 nm (1260-1360 nm) |
| Minimum Transmitting Power: | -8 dB |
| Maximum Transmitting Power: | -0.5 dB |
| Receiver Sensitivity: | -14 dBm |
| Receiver Overload: | 0.5 dBm |
| Dispersion: | 70-100 ps/nm |
| Transmitter Type: | DFB Laser |
| Receiver Type: | PIN photodiode |
| Power: | +3.3V single power supply |
| Chipset: | MAXIM, MINDSPEED, SEMTECH |
| Compliance: | CE, Class 1 FDA and IEC60825-1 Laser Safety Compliant, RoHS, SFF-8431, SFP MSA |
| Transceiver Type: | SFP+ |
| Brands | Cisco |
| Warranty | 6 Month |
| Condition | New Retail |
Related Products
10 in stock
5 in stock